Dyrektywa SUP - nowe oznakowanie na produktach

Wkrótce na opakowaniach wyrobów higienicznych takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony czy chusteczki nawilżane pojawi się oznakowanie:

Dlaczego oznakowanie będzie dodawane na opakowania i co oznacza?

Jednorazowe wyroby higieniczne stanowią znaczną część odpadów w środowisku naturalnym, szczególnie w środowisku morskim.

80-85% odpadów w środowisku morskim w UE to tworzywa sztuczne
50% odpadów w środowisku morskim w UE to produkty jednorazowego użytku

Źródło danych: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32019L0904, punkt 5 preambuły

Odpady z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na organizmy żyjące w morzach i oceanach.

Nie musi tak być! Jeśli jednorazowe produkty higieniczne po zużyciu nie będą spłukiwane w toalecie, nie przedostaną się do systemu kanalizacyjnego, a dalej do mórz i oceanów.

W trosce o środowisko naturalne powstała Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, tzw. Dyrektywa SUP - z ang. Single Use Plastic.. W rozporządzeniu wykonawczym do Dyrektywy (2020/2151) określony został sposób oznakowania produktów, które zawierają w swoim składzie tworzywa sztuczne.

Oznakowanie, które będzie nanoszone na opakowania podpasek, tamponów oraz chusteczek nawilżanych informuje, gdzie nie powinny trafiać zużyte produkty higieniczne.

W obrazowy sposób pokazuje także konsekwencje nieprawidłowego utylizowania wyrobów higienicznych.

Hasło PLASTIC IN PRODUCT/PRODUKT ZAWIERA PLASTIK ma podkreślić obecność tworzywa sztucznego w produkcie, aby uświadomić użytkownikowi konieczność jego odpowiedniej utylizacji po wykorzystaniu.

Wyrzucaj mądrze!

Gdy zobaczysz opakowanie twoich ulubionych podpasek, wkładek higienicznych czy chusteczek nawilżanych z nowym oznakowaniem, pamiętaj o tym, jak ważne jest wyrzucenie zużytego produktu w odpowiedni sposób.

NIE:
TAK:

Odpowiedzialne postępowanie z odpadem jest kluczowym aspektem zapobiegania przedostawaniu się do kanalizacji produktów nienadających się do spłukiwania.

Wszyscy mamy realny wpływ na środowisko naturalne, w którym żyjemy.
Przykładowe produkty TZMO z oznakowaniem:

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies
Rozumiem
YouTube