aktualności

2013-11-07

Wizyta Premiera Brandenburgii w TZMO Deutschland

Dietmar Woidke powiedzial w środe, ze jako premier Brandenburgii jest pierwszy raz gościem w okręgu Barnim. Mimo to nie czuje się tu obcy, jako że dobrze zna powiat Barnim juz z czasów, gdy był ministrem spraw wewnętrznych. Obecnie Pan Dietmar Woidtke pełni funkcję Pełnomocnika Rządu Niemieckiego do kontaktów z Polską.

Wizyta, która nastąpiła krótko po objęciu urzędu przez nowego premiera, rozpoczęła się w budynku Paul-Wunderlich w Eberswalde, siedzibie urzędu Bodo Ihrke- starosty powiatu Barnim. Swoja rozmowę w cztery oczy ocenili obydwaj panowie jako owocną. Nie skończyło się na wzajemnym poznaniu się, lecz również zostały konstruktywnie omówione tematy, które są ważne dla powiatu i okręgu, powiedział Dietmar Woidke po rozmowie. Do wyzwań przyszłości może wkrótce należeć reforma struktury administracyjnej, która będzie służyć bliskiej współpracy pomiędzy okręgiem Uckermark i Barnim, która jest przykładem dziesięciu lat owocnej współpracy, podkreslił minister.

W dalszej czesci relacji z wizyty są opisywane ustalenia odnośnie:

- zastępstwa dla państwowego urzędu szkolnego w Eberswalde

-zwiększenie częstotliwości pociągów pomiędzy Eberswalde i Berlinem. Prezydent wykazał zrozumienie dla tego problemu, ale zarazem zapewnił, że więcej pieniędzyna ten celnie będzie można wydać

-infrastruktury regionu , budowa dróg objeżdzających miasto Eberswalde i Ahrensfelde

Przed ośrodkiem  w Eberswalde na prezydenta czekali dwaj przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej przeciwko skladowaniu/zatapianiu dwutlenku węgla. Trzymali transparent, na którym ostrzegali przed powstaniem magazynu dwutlenku węgla w Neuhardenberg, Märkisch-Oderland. Premier powiedział, że takie miejsce w Brandenburgii nie powstanie.

Drugim przystankiem wizyty Premiera Dietmara Woidke w regionie Barnim była wizyta w Biesenthal w TZMO Deutschland - spółce córce polskiego producenta artykułów higienicznych. W Biesenthalu znajduje siecentrum logistyczne i szkoleniowe TZMO, które zatrudnia obecnie 90 osób.

Od 14 lat TZMO jest  obecne na rynku niemieckim i zaopatruje ponad 12 000 klientów w blisko 500 różnych produktow. Przykładowo artykuły marki Bella zostały obecnie wprowadzone do Edeki. Na całym świecie przedsiębiorstwo zatrudnia 7300 pracowników we wlasnych spółkach w 17 krajach. Firma działa na terenie, który jest zamieszkany przez jedną trzecią ludności swiata, powiedział Premierowi Brandenburgii  Piotr Daszyński, Dyrektor TZMO Deutschland.

Premier był wyraźnie pod wrażeniem prezentacji przedsiębiorstwa. Rozwój TZMO w Biesenthal jest według niego najlepszym przykladem sukcesu brandenbursko-polskiej wspolpracy. Podziękował staroście Bodo Ihrke i burmistrzowi Biesenthal Andre Stahlowi, że „zwrócili jego uwagę w tę stronę”. Szczególnie pozytywnieocenił fakt, że firma planuje dalsze inwestycje w Biesenthal.

Natomiast dla polskiego Dyrektora było to potwierdzeniem dla TZMO, że Premier podczas swojej pierwszej wizyty w Barnim przyjechał do Biesenthal. „To sygnalizuje nam, że mamy nietylko wsparcie miasta i okręgu, ale również uznanie kraju związkowego”, wyjaśnił Daszyński.

Po wizycie w biurach i magazynach TZMO w Biesenthal Dietmar Woidke pojechał dalej do Bernau i spotkał się tam z pracownikami organizacji charytatywnych z całego okregu Barnim. Wkrótce opublikujemy szczegółowe sprawozdanie z tego spotkania.

» powrót
aktualności
Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies
Rozumiem
YouTube